яйцеклетка дарение
Здравни каузи

Дари яйцеклетки и помогни на някое семейство да си има бебе или как да станеш донор на яйцеклетки в лесни стъпки

В България хиляди жени се изправят пред предизвикателствата на репродуктивните проблеми – тема, която засяга както здравето, така и емоционалното им благосъстояние. Един от най-хуманните начини да се върне надеждата в живота им е донорството. Чрез този благороден акт много жени получават шанс да усетят чудото на живота в себе си и да прегърнат дългоочакваната си рожба.

Донор на яйцеклетки може да бъде всяка жена, която е пълнолетна, не е поставена под запрещение и има поне едно живо родено дете. 

Даряването на яйцеклетки е безопасна и контролирана процедура. Всички необходими изследвания и манипулации се извършват от висококвалифицирани специалисти. С твоя жест ти не само помагаш на други, но и получаваш възможност да се почувстваш част от нещо по-голямо.

Всяка жена, която желае да стане донор, преминава първоначално през прегледи и изследвания и едва при добри резултати се пристъпва към процес на даряване на репродуктивен материал.

Дарителството на репродуктивни клетки е анонимно и безвъзмездно. Контрол осъществява Изпълнителна агенция “Медицински надзор”. Научи повече за донорството на яйцеклетки.

Кой е организатора?

Организатора е фондация „Майки за донорството“  учредена през 2014 г.

Членовете на организацията оказват съдействие с личен координатор до донора през цялата процедура. Гарантирано е спазването на законодателните разпоредби.

Защо да участвате?

Можеш да помогнеш на някое семейство да има рожба. Някой, който чака теб и без да те познава, се надява на твоята човечност.

В България двойките с репродуктивни проблеми са над 250 000. От тях, неофициално, тези, които се нуждаят от донорство на репродуктивни клетки, надвишават 70 000.

До момента над 5000 жени и мъже са станали донори с подкрепата на фондация „Майки за донорството“, включително дарителите още преди създаването на организацията, които и днес участват активно в дейността.

Каква е процедурата?

На желаещата да дари яйцеклетки предварително се правят изследвания, за да се установи, че не е преносител на инфекции, проверява се как ще реагира на стимулация, извършва се ехографски преглед, цитонамазка, хормонални изследвания.

След като резултатите от изследванията удостоверят, че желаещата може да бъде донор, в присъствието на нотариус тя подписва информирано съгласие за извършване на процедурата и акта на дарение, които може да оттегли до момента на изваждане на яйцеклетките.

Самата процедура представлява хормонална стимулация с малки подкожни инжекции за период 9-13 дни. Завършва с пункция на яйчниците, направена под пълна венозна упойка, и трае 3-4 минути. Самата манипулация трае приблизително 15 минути. Тя е напълно безболезнена и се извършва под краткотрайна пълна упойка (без интубация) главно с цел да се осигури неподвижност при пункцията, а не защото манипулацията причинява болка. Преди да бъде поставена упойката, жената преминава през тестове за алергични реакции и се наблюдава от анестезиолог по време на извършване на процедурата.

Правна рамка

Наредба № Н-2 от 12 юли 2023 г. за дейности по асистирана репродукция, издадена от Министър на здравеопазването обн. В ДВ бр. 63 от 25.07.2023 г., Законът за здравето (Раздел III: „Асистирана репродукция“) и Законът за трансплантация на органи, тъкани и клетки са законовите нормативни актове, които регламентират донорството. Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ е държавният орган за управление, координация и контрол на донорството в България.

Възстановяване на разходи

Медицински стандарт за Асистирана репродукция към Наредбата в раздел VI дава възможност за обезщетение на донорите в разумни размери при направени разходи за пътни, за настаняване и престой, за отсъствие от работа, за причинен дискомфорт или болка, или пропуснати ползи (загуба на време, на дневни приходи и др.).

Хиляди двойки в България носят тежестта на бездетността и се нуждаят от нашата подкрепа.

Ти можеш да бъдеш тази, която ще запали искрата на живота в едно семейство. Даряването на яйцеклетки е повече от медицинска процедура – това е акт на безкористно даряване, който носи надежда и щастие.

С твоята помощ, мечтата за едно дете може да се превърне в реалност.

Искаш да научиш как да станеш част от тази благородна кауза? Виж тук >

Вижте още

Благоевград се обединява в подкрепа на Атанас! Благотворителна хоротека на открито

Радостин Валеов

За повече от просто живот: Кампания за децата, които се борят с муковисцидоза

Радостин Валеов

„Трансплантация на костен мозък е единствената надежда за Никол: Да помогнем заедно!“

Радостин Валеов